top of page

Didem Bekiroglu

Bale ve Sanat Merkezi

Adana’nın MEB’e bağlı TEK bale okulu olan ve yine Adana’nın Rus eğitim sistemi öncüsü Vaganova Education’a bağlı tek bale okulu olan, Didem Bekiroğlu Bale Akademide; alanında uzman eğitmenlerle, 4-20 yaş arası müfredatlı eğitim verilir ve öğrencilerin sistemde MEB kaydı yapılır. 


    Öğrenciler yıl sonlarında MEB sınavlarına katılır, kur atlarlar ve 18 yaşına geldiklerinde Bakanlık onaylı MEB Bale eğitmenliği diploması alarak, tüm Türkiye’de kadrolu eğitmenlik yapabilme hakkı kazanırlar.


    Bunun yanında; Nisan aylarında yurt dışından gelen Rus-Bulgar jüri eşliğinde Vaganova sınavına katılırlar. Böylece tüm Dünyada geçerli sertifika alma imkanı kazanırlar.

   Bu sertifikalar,eğitmenlik yapmak istemeyenler de dahi, yurt dışı okul kabulünde öne geçiren birer donanım olur. Yine yurt dışında okuyup, orada yaşamayı düşünenlere, sanatçı kimliği kazandırarak,  akranları arasında onu öne geçirecek birer donanıma sahip olmalarını sağlar.

    Bir çok mezunu yurt dışında kabul görmüş, mezunları Türkiye’de okullar açmış ve  yine konservatuvara 7.sınıftan Türkiye'de tek kabul gören öğrenciyi yetiştiren Didem Bekiroğlu Bale Akademi, 
geleceğe donanımlı, kültürlü, başı dik bireyler yetiştiriyor.


Ayrıca Didem Bekiroğlu Türkiye’de bale alanında yazılmış sayılı kitaplardan birinin sahibidir.

 
Öğrencilerimizi yetiştirirken, onların daima bir sanatçı için çok önemli olan kültürel değerlerini bilen bireyler olmaları için çabalarız.  Koreografiler hazırlarken, izleyiciye mutlaka öğretici, düşündürücü ve etkileyici görseller hazırlamaya özen gösteririz.

 Tüm resitallerimizden elde edilen gelirleri, sosyal sorumluluk bilinciyle kullanırız.  Örneğin; okullara kütüphane, sınıf yenileme, engelli bireylere yardım, hasta çocuklara yardım, orman oluşturma gibi...

Sahnede görev alan tüm öğrenciler ve yetiştirdiğimiz tüm gençler, sosyal sorumluluk duygusu gelişmiş, birbirini düşünen bireyler olarak büyürler. 

    Bu konuda Didem Bekiroğlu’nun düşünceleri şöyledir:

“Gerek eğitmen, gerek bir sanatçı olarak
öğrencilerimize, geleceğin sanatçılarına, gençlerine, geleceğimize
her şeyden önce milli ve mukaddes kültür değerlerimizi çağdaş seviyenin üstüne çıkarma ülküsü vermeliyiz.

Böyle yüksek değerleri haiz olan bir ülkenin sanatı ve sanatçısı da halkına, vatan ve milleti için çok önemli eserler ortaya koyabilir, koymalıdır....

  Güçlü sanat anlayışına ve uluslararası yarışabilecek güçlü sanatçılara sahip olan ülkeler, dünyada seslerini duyurabilme gücüne sahiptirler.

Bunun için her zaman olduğu gibi öğrencilerimizin sadece kaslarına, hayat disiplinine değil, kültürel donanımına da katkıda bulunmayı hedefler ve bunun için sanat yaparken kültürel değerlerimizi yansıtırız.”

 

file-28 (1).jpeg
bottom of page